Какви са стандартните материали за релса 54E1?
The54E1 Релса(исторически известен като UIC54) е един от най-широко използваните профили на железопътни коловози в света. Независимо дали изграждате основна пътническа линия или тежкотоварна-мрежа, изборът на правилния клас стомана е от решаващо значение за безопасността на релсите, продължителността на живота и разходите за поддръжка.
1. Общи класове стомана съгласно европейски стандарт (EN 13674-1)
Съгласно европейския стандарт EN 13674-1, материалите за релса 54E1 се класифицират основно по твърдост и якост на опън. Двете най-доминиращи степени са:
Степен R260: Индустриален стандарт (без-топлинна обработка)
- Характеристики: R260 е въглеродна-манганова стомана „като-валцувана“. Изисква минимална твърдост от260 HBWи минимална якост на опън от880 MPa.
- Приложения: Това е най-разпространеният материал за релси 54E1 в световен мащаб. Използва се широко за основни железопътни линии, смесен пътнически-товарен трафик и прави коловози или криви с голям-радиус.
Клас R350HT: Изборът за тежки-натоварвания (термично обработен)
- Характеристики: "HT" означава термично обработен. Чрез онлайн процес на охлаждане неговата минимална твърдост достига 350 HBW, с минимална якост на опън от 1175 MPa.
- Приложения: R350HT предлага изключителна устойчивост на износване и умора. Той е специално проектиран за железопътни-тежки превози, линии с висока-натовареност и остри завои, където страничното износване е основен проблем.

| Клас стомана | C(%) | Si | Мн | Кр | V | P | S | Якост на опън (MPa) | Удължение (%) | Твърдост (HBW) |
| R260 | 0.62–0.80 | 0.15–0.58 | 0.70–1.20 | $\\le$ 0,15 | - | По-малко или равно на 0,025 | По-малко или равно на 0,025 | По-голямо или равно на 880 | По-голямо или равно на 10 | 260–300 |
| R350HT | 0.72–0.82 | 0.15–0.58 | 0.70–1.20 | $\\le$ 0,15 | - | По-малко или равно на 0,020 | По-малко или равно на 0,020 | По-голямо или равно на 1175 | По-голямо или равно на 9 | 350–390 |
2. Еквивалентни китайски стандарти (GB/T 2585)
Еквивалентен на EN R260: U71Mn
U71Mn е класическата високо-въглеродна, микро-манганова релсова стомана в Китай. Неговата якост на опън (по-голяма или равна на 880 MPa) и твърдост (260~300 HBW) напълно отговарят на европейския стандарт R260.
(Забележка: U75V, който съдържа ванадий, е малко по-твърд и често се използва като първокласна алтернатива за не-топлинно-обработени изисквания).
Еквивалент на EN R350HT: U71MnQ или U75VQ
Наставката „Q“ означава закален (топлинно{0}}обработен). Когато U71Mn или U75V се подлагат на термична обработка, тяхната твърдост достига 320~380 HBW, с якост на опън по-голяма или равна на 1180 MPa.
Тези степени са структурно и химически идеални заместители на европейския R350HT при тежки -приложения.

| Клас стомана | C(%) | Si | Мн | Кр | V | P | S | Якост на опън (MPa) |
| U71Mn | 0.65–0.76 | 0.15–0.58 | 0.70–1.40 | - | - | По-малко или равно на 0,035 | По-малко или равно на 0,030 | По-голямо или равно на 880 |
| U71MnQ | 0.65–0.76 | 0.15–0.58 | 0.70–1.40 | - | - | По-малко или равно на 0,030 | По-малко или равно на 0,025 | По-голямо или равно на 880 |
| U75VQ | 0.71–0.80 | 0.50–0.80 | 0.75–1.05 | - | 0.04–0.12 | По-малко или равно на 0,030 | По-малко или равно на 0,025 | По-голямо или равно на 980 |
EN срещу GB материална кръстосана{1}}таблица
| Релсов профил | EN стандарт (EN 13674-1) | Състояние на производство | Еквивалентен GB клас (Китай) | Основни спецификации (Якост на опън/твърдост) |
| 54E1 | R260 | Както-навит | U71Mn / U75V | Rm По-голямо или равно на 880 MPa HBW По-голямо или равно на 260 |
| 54E1 | R350HT | Термично-обработен (закален) | U71MnQ / U75VQ | Rm По-голямо или равно на 1175 MPa HBW По-голямо или равно на 350 |
Как да изберем правилния материал за uic54 релса?
Изборът на правилния материал за релса UIC 54 (54E1) включва съответствие на марката стомана и термичната обработка със специфичните експлоатационни изисквания-като натоварване на ос, скорост на движение и радиус на кривата-за балансиране на издръжливостта с разходите-за жизнения цикъл. Най-често срещаните материали сависокоякостна въглеродна стомана, със степени, определени от повърхностната им твърдост (HBW) съгласно стандарти като EN 13674-1.

| Категория | Избор / Оценка | Ключово приложение и полза |
| Оперативно търсене | R260(Стандартен) | Най-добър за прави пътища и нисък-до-среден трафик; рентабилен-. |
| R320Cr(хромова сплав) | По-висока твърдост за умерени извивки; подобрява силата на умора. | |
| R350HT(Лекувана-глава) | 350-390 HBW; идеален за тежко-теглене, остри завои и високо{1}}скоростни линии. | |
| R400HT(Висока-производителност) | Максимална устойчивост на износване за изключително тежки среди. | |
| Екологични | Студен климат | Използвайте класове HT, за да осигурите здравина и да предотвратите крехки счупвания. |
| Корозивни зони | Изисква високо{0}}качествена стомана с устойчивост на окисление или специализирана поддръжка. | |
| Технически нужди | Висока-скорост / индустриален | R350HTили1100 классе предпочита за стабилност и големи вертикални/странични натоварвания. |
| Заваряемост | Материалите трябва да поддържат флаш-челно или алуминотермично заваряване за гладка-писта за каране. | |
| Разходи за-жизнен цикъл | Дългосрочна-стойност | R350HTе по-{0}}рентабилен в райони с-висок трафик чрез удължаване на циклите на подмяна. |
| Съответствие | Стандарти | Трябва да се спазваEN 13674-1иUIC 860за безопасност и качество. |
Основана през 2008 г.,GNEE РЕЙЛе водещ световен производител и доставчик на железопътни компоненти, специализиран във високо-качествожелезопътни рибни чинии(фуги/шини за снаждане) със силен производствен капацитет и глобални възможности за обслужване.
Нашето портфолио от релсови плочи е изчерпателно и съответства на международните стандарти, включително UIC, AREMA, BS, DIN и GB, обхващащи системи за леки релси (8kg-30kg), тежки релси (38kg-75kg) и релсови релси (QU70-QU120). Ние предлагаме разнообразни типове, като например изолирани фуги, изпъкнали рибни плочи и компромисни релсови съединения, с прецизни спецификации (4-дупки/6 дупки, 24-инча/36-инча), гарантиращи отлични механични характеристики. Поддържаме строг контрол на качеството, подкрепен от сертификат ISO 9001:2015, вътрешен център за инспекции и одити от трети страни от SGS и BV. Нашата услуга на едно гише включва персонализиране, производство, опаковане и следпродажбена поддръжка, съобразени с нуждите на проекта на клиента.

